Հունիսի 28-ին «Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա» ՈւՎԿ ԱԿ-ի պարտատոմսերը ցուցակվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայի Bbond հարթակում՝ թույլատրելով դրանցով հասցեական առևտուրը եւ Ռեպո գործարքների կնքումը։
Դայմենշնը` որպես Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա-ի պարտատոմսերի տեղաբաշխող, ևս ներկա է գտնվել զանգի հնչեցման արարողությանը։
Այս ավանդույթը գալիս է 19-րդ դարից և ազդարարում է կարևոր իրադարձություններն (օրինակ՝ արժեթղթերի ցուցակումը) աշխարհի տարբեր անկյուններում գտնվող բորսաներում։
«Սովորաբար մեր շուկայում պարտատոմսեր թողարկում են այն ընկերությունները, որոնք արդեն իսկ որոշակի քայլեր արել են կապիտալի շուկայում՝ թողարկելով տարբեր տեսակի արժեթղթեր, սակայն այս տարին աչքի է ընկնում նրանով, որ սա արդեն 3-րդ նոր ընկերության մուտքն է Հայաստանի ֆոնդային բորսա։ Հաշվի առնելով վերջին տարիների վիճակագրությունը՝ պետք է փաստենք, որ սա բավականին լավ ցուցանիշ է։ Վստահ եմ, որ նոր ընկերությունների մուտքը կապիտալի շուկա և նրանց այս տեսակ ակտիվությունը է՛լ ավելի գրավիչ կդարձնեն ներդրումային միջավայրը։ Կարևոր գործոն է նաև պարտատոմսեր թողարկող և ցուցակող ընկերությունների ոլորտային տարբերությունը։ Սա ազդակ է, որ կապիտալի շուկայում այլընտրանքային եղանակով գումար ներգրավվելու մշակույթ է ձևավորվում, ինչը շատ դրական եմ գնահատում»,- ասել է ՀՖԲ-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը։
«Այս տարիների ընթացքում մենք հաջողությամբ համագործակցում ենք տեղական և միջազգային գործընկերների հետ ֆինանսական միջոցների ներգրավման մասով: Կոոպերատիվը հանդիսանում է Գերմանահայկական հիմնադրամի գործընկեր կառույց Համաշխարհային բանկի, գերմանական KfW բանկի, Ասիական զարգացման բանկի, Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկային ծրագրերի մասով, ինչպես նաև ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության «ԳՏՏԶ ԾԻԳ»-ի և Ազգային հիփոթեքային ընկերության ծրագրերով: Հատկանշական է կոոպերատիվի գործընկերությունը Ֆրանսիայի զարգացման գործակալության և Պրոպարկո ներդրումային ընկերության հետ ստորադաս փոխառության ներգրավվման մասով, որը հնարավորություն է տալիս մեծացնել կապիտալը և ներգրավել հավելյալ ռեսուրսներ: Պետք է նշեմ, որ կառույցը համագործակցում է նաև գերմանական, շվեյցարական, բելգիական, ինչպես նաև ամերիկյան ներդրողների հետ: Պարտատոմսերի թողարկումը ևս մեկ նոր քայլ է դեպի կապիտալի շուկա, որը կբարձրացնի կառույցի ճանաչողությունը տեղական ներդրողների մոտ»,- նշել է «Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա» ՈւՎԿ ԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Գաբրիելյանը։
«Դայմենշն ներդրումային ընկերությունը շատ ուրախ է աջակցել «Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա» - ի՝ որպես ՀՀ-ում առաջատար և հաջողած գյուղատնտեսական վարկային կազմակերպության մուտքը արդեն ՀՀ կապիտալի շուկա: Հույս ունեմ, որ Ընկերությունը կշարունակի իր ակտիվ մասնակցությունը կապիտալի շուկայում՝ ներգրավված միջոցները և գործիքները ի նպաստ բերելով ՀՀ գյուղատնտեսության հետագա զարգացմանը», - նշել է «Դայմենշն» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Լևոն Մովսիսյանը:
Թողարկողի կողմից ներգրավված միջոցներն ուղղվելու են գյուղացիական տնտեսությունների վարկավորման ակտիվացմանը։

On June 28, the bonds of "Farm Credit Armenia" UCO CC have been listed on the Bbond list of the Armenia Securities Exchange, allowing manual and Repo transactions with these bonds.
On June 28, the bonds of
Dimension CJSC, as Farm Credit Armenia’s underwriter, was also present at the Bell Ringing Ceremony.
This tradition dates back to the 19th century, marking important events (for example, the listing of securities) on Securities Exchanges around the world.
"Typically, companies issuing bonds in our market have already taken certain steps in the capital market by issuing various types of securities. However, this year stands out because this is the third new company's entry into the Armenia Securities Exchange. Considering the statistics of recent years, we must state that this is a good indicator. I am confident that the entry of new companies into the capital market and their activity of this kind will make the investment environment even more attractive. An important factor is also the sectoral diversity of companies issuing and listing bonds. This is a signal that a culture of raising funds through alternative methods in the capital market is being formed, which I consider very positive," said Hayk Yeganyan, CEO of the Armenia Securities Exchange.
"Over the years, we have successfully collaborated with local and international partners to attract financial resources. The cooperative is a partner with the German-Armenian Fund in terms of loan programs of the World Bank, the German KfW Bank, the Asian Development Bank, and the European Investment Bank, as well as the programs of the Ministry of Economy of Armenia's "RAED PIU" and the National Mortgage Company. Notably, the cooperative's partnership with the French Development Agency and the Proparco investment company in terms of subordinated loans enables us to increase capital and attract additional resources. I should mention that the company also collaborates with German, Swiss, Belgian, and American investors. The issuance of bonds is another new step towards the capital market, which will increase the company's recognition among local investors," stated Armen Gabrielyan, director of "Farm Credit Armenia" UCO CJSC.
"Dimension Investments is very pleased to support Farm Credit Armenia, a leading and successful agricultural credit organization in Armenia, in entering the Armenian capital market. I hope that the Company will continue its active participation in the capital market, using the attracted funds and instruments for the further development of agriculture in Armenia," said Levon Movsisyan, CEO of "Dimension" CJSC.
The funds raised by the issuer will be directed to the activation of lending to agricultural holdings.