Ineco Group-ը ձեռք է բերում Dimension ներդրումային ընկերության 65 տոկոս բաժնեմասը:
Ineco Group-ը հայտարարում է Dimension ներդրումային ընկերության 65 տոկոս բաժնեմասի ձեռքբերման մասին։ Օրերս Ineco Group-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Բալոյանը և Dimension-ի հիմնադիր-բաժնետեր Դավիթ Հակոբյանը ստորագրել են համաձայնագիր: Գործարքը ստացել է ՀՀ կենտրոնական բանկի համաձայնությունը։
Բաժնետոմսերի ձեռքբերմամբ Ineco Group-ը նպատակ ունի ամրապնդել և ընդլայնել իր ներկայությունն ու դիրքերը ներդրումային ծառայությունների շուկայում, ինչպես նաև շարունակաբար զարգացնել խմբի ֆինանսական և տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքները՝ ներառյալ մասնագիտացված լուծումներ արժեթղթերի գործարքների, ներդրումային խորհրդատվության, ակտիվների կառավարման, ինչպես նաև հետազոտության և վերլուծության ոլորտներում։
«Այս համագործակցությունը  Ineco Group-ի աճի և երկարաժամկետ զարգացման հերթական կարևոր քայլն է։ Վերջին տարիներին Հայաստանում նկատվում է ներդրումային ծառայությունների պահանջարկի զգալի աճ։ Այս նախաձեռնությամբ նպատակ ունենք առավել ամրապնդել մեր դիրքերը ոլորտում։ Ուրախ ենք Dimension թիմին ընդունել մեր ընկերությունների խումբ և շնորհակալություն ենք հայտնում հիմնադիր Դավիթ Հակոբյանին մեր հանդեպ ցուցաբերած վստահության համար։ Մենք տեսնում ենք համադրելիության մեծ  ներուժ խմբի բոլոր ընկերությունների միջև և վստահ ենք, որ միասին շուկային կառաջարկենք նորարարական և բարձրորակ ներդրումային ծառայություններ ու պրոդուկտներ», - նշել է Ineco Group-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Բալոյանը։
«Այս գործընկերությունը բացում է նոր փուլ մեր ընկերության զարգացման համար։ Ineco Group-ի հաճախորդների լայն բազան, ֆինանսական և տեխնոլոգիական հնարավորությունները, միջազգային փորձը և պրոֆեսիոնալ  թիմը մեզ թույլ կտան ընդլայնել ծառայությունները, զարգացնել տեխնոլոգիական հիմքը և ստեղծել հավելյալ արժեք մեր հաճախորդների և գործընկերների համար»,-նշել է Dimension-ի հիմնադիր-բաժնետեր Դավիթ Հակոբյանը։
Dimension ՓԲԸ-ի մասին
Dimension ՓԲԸ-ն ներդրումային ընկերություն է, որը տրամադրում է ծառայությունների լայն շրջանակ՝ կապված արժեթղթերի գործարքների, խորհրդատվության, հետազոտության և վերլուծության հետ։ Ընկերությունը գրանցվել և լիցենզավորվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից 2018 թվականի սեպտեմբերի 28-ին։ Dimension ՓԲԸ-ն Հայաստանի ֆոնդային բորսայի անդամ է և հանդես է գալիս որպես Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի հաշվի օպերատոր։ Այն նաև հայկական շուկայում կորպորատիվ պարտատոմսերի առաջատար տեղաբաշխողներից մեկն է։
Ineco Group ՓԲԸ-ի մասին
Ineco Group ՓԲԸ-ն Հայաստանում գործող ֆինանսական ծառայությունների խումբ է։ Խմբի կազմում ընդգրկված են երկրի խոշորագույն բանկերից մեկը՝ Ինեկոբանկը, Dimension ներդրումային ընկերությունը, ինչպես նաև տարածաշրջանի առաջատար ՏՏ ընկերություններից մեկը՝ Highway-ը։ Ineco Group-ը ներկայացված է նաև Եվրոպական միությունում՝ Բուլղարիայում գործող Ineco Finance վարկային կազմակերպության միջոցով։ 2025 թվականի վերջի դրությամբ խմբի կառավարման ներքո գտնվող ընդհանուր ակտիվները կազմել են մոտ 2.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։

02 February 2026, Monday |
Ineco Group announces the acquisition of a 65% stake in Dimension CJSC, an investment company. Recently, Ineco Group’s CEO, David Baloyan, and Dimension’s founder-shareholder, David Hakobyan, signed an agreement. The transaction has received approval from the Central Bank of Armenia.
The acquisition aims to strengthen and expand Ineco Group’s presence in the investment services market, as well as to enhance the Group’s financial and technological infrastructure. This includes specialized solutions in securities transactions, investment advisory, asset management, and research and analysis.
“This is another significant step in Ineco Group’s growth and long-term development,” said David Baloyan, CEO of Ineco Group CJSC. “In recent years, we have observed a substantial increase in demand for investment services in Armenia. Through this transaction, we aim to strengthen our position in the sector. We are pleased to welcome the Dimension team to our Group and extend our gratitude to its founder, David Hakobyan, for the trust placed in us. We see significant synergy potential across all Group companies and are confident that together we will offer the market innovative and high-quality investment services and products.”
“This partnership opens a new path for our development,” said Dimension’s founder-shareholder, David Hakobyan. “Ineco Group’s extensive client base, financial and technological capabilities, international expertise, and strong team will allow us to expand our services, enhance our technological foundation, and create additional value for our clients and partners.”
About Dimension CJSC
Dimension CJSC is an investment company providing a range of services related to securities transactions, advisory, research, and analysis. The company was registered and licensed by the Central Bank of Armenia on September 28, 2018. Dimension CJSC is a member of the Armenian Stock Exchange and serves as an account operator for the Central Depository of Armenia. It is also one of the leading corporate bond underwriters in the Armenian market.
About Ineco Group CJSC
Ineco Group CJSC is a financial services group operating in Armenia. Its portfolio includes one of the country’s largest banks, Inecobank, the investment company Dimension CJSC, and one of the leading IT companies in the region, Highway CJSC. The Group also has a presence in the European Union through its Bulgarian credit institution, Ineco Finance. The total assets under the Group’s management amounted to approximately USD 2.5 billion by the end of 2025.