«Դայմենշն» ներդրումային ընկերությանը շնորհվել է Ակբա բանկի բաժնետոմսերի շուկա ստեղծողի կարգավիճակ
Փետրվարի 1-ին «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ն «ԴԱՅՄԵՆՇՆ» ՓԲԸ-ին շնորհել է «ԱԿԲԱ ԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ի թողարկած հասարակ բաժնետոմսերի շուկա ստեղծողի (մարքեթ մեյքերի) կարգավիճակ, ինչպես նաև ցուցակել է Ակբա բանկի բաժնետոմսերը՝ ընդգրկելով Հայաստանի ֆոնդային բորսայի ամենաբարձր՝ A հարթակում, հաղորդում է «ԴԱՅՄԵՆՇՆ» ՓԲԸ-ն։
Ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք հնարավորություն ունեն երկրորդային շուկայում ձեռք բերել Ակբա բանկի բաժնետոմսերը: Ակբա բանկի բաժնետոմսերը սկսել են վաճառվել բորսայում 2021 թվականի նոյեմբերին ավարտված 7,5 մլրդ դրամի (մոտ 15 մլն դոլար) առաջնային տեղաբաշխումից (IPO-ից) հետո։
Տեղաբաշխումն իր չափերով և ներգրավված բաժնետերերի քանակով ամենամեծն էր Հայաստանի կապիտալի շուկայի պատմության մեջ: Բանկը կարողացավ ներգրավել ավելի քան 5200 ֆիզիկական և իրավաբանական անձ բաժնետերեր, մեկ բաժնետոմսի արժեքը 15,000 դրամ էր: Փետրվարի 1-ի առք ու վաճառքի մեկնարկից ի վեր՝ վաճառվել է Ակբա բանկի ավելի քան 1600 բաժնետոմս՝ դառնալով ամենաակտիվը Հայաստանի ֆոնդային բորսայում շրջանառվող բաժնետոմսերի շրջանում: Առևտրային գների միջակայքը կազմել է 15,950-ից մինչև 16,400 դրամ մեկ բաժնետոմսի դիմաց, ինչը վկայում է 6,3-9,3% շուկայական գնի աճի մասին՝ 2021 թվականի նոյեմբերի IPO-ի ժամանակ մեկ բաժնետոմսի համար գրանցված 15,000 դրամի համեմատ։
Ակբա բանկի բաժնետոմսերի ցուցակումից հետո «Դայմենշն» ներդրումային ընկերությունը հաջողությամբ իրականացնում է շուկա ստեղծողի (մարքեթ մեյքերի) ծառայություններ՝ մշտապես տրամադրելով երկկողմանի գնանշումներ և ապահովելով բաժնետոմսերի իրացվելիությունը երկրորդային շուկայում։ Շուկա ստեղծողը կապիտալի շուկայի կարևորագույն դերակատարներից է: Այն իրականացնում և կնքում է գործարքներ՝ Բորսայի կանոններին համապատասխան։
Շուկա ստեղծողի ծառայություններ մատուցելուց բացի, «Դայմենշնի» բաժնետոմսերի վերլուծության, ինստիտուցիոնալ վաճառքի և block trading-ի մասնագետները նաև կհեշտացնեն Ակբա բանկի բաժնետոմսերի առևտուրը։ Ակբա բանկի հասարակ բաժնետոմսերի վերաբերյալ «Դայմենշնի» կանոնավոր կերպով հրապարակվող հետազոտությունները կտրամադրեն տեղեկատվություն՝ Ակբա բանկի բաժնետոմսերը որպես ներդրումային գործիք գնահատելու համար։
«Դայմենշնը» արդյունավետ կերպով իրականացնում է մարքեթ մեյքերի կազմակերպման համար բոլոր անհրաժեշտ գործառնությունները՝ ներդրողներին հնարավորություն ընձեռելով ցանկացած պահի գնել կամ վաճառել բաժնետոմս» - նշել է «Դայմենշն» ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Միքայել Մարգարյանը:
«Այժմ ֆիզիկական և իրավաբանական ցանկացած անձ հնարավորություն ունի Հայաստանի ֆոնդային բորսայից ձեռք բերել Ակբա բանկի բաժնետոմս: Նման հնարավորություն ընձեռելով՝ մենք հարթակ ենք ստեղծում Հայաստանի տնտեսությունում ներդրումներ կատարելու համար: Կարծում եմ, որ մեր ընտրած այս ճանապարհը ամենալավ ուղիներից մեկն է Հայաստանում ներդրումներ ապահովելու համար»,- նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը:
Բաժնետոմսը ներդրողներին տալիս է ներդրումները դիվերսիֆիկացնելու հնարավորություն և կարող է ապահովել եկամուտ շահաբաժինների (դիվիդենդ) և բաժնետոմսի գնի աճի տեսքով։

Dimension Investments acts as the Sole Market Maker of ACBA Bank’s common shares trading on AMX
On February 1, the Armenian Securities Exchange (AMX) OJSC granted DIMENSION CJSC the status of ACBA Bank’s common shares market maker, having also listed the bank’s shares on its highest A platform, "DIMENSION" CJSC reported.
Individuals and legal entities have now the opportunity to acquire shares of ACBA Bank in the secondary market. ACBA Bank’s shares started trading after the completion of AMD7.5 billion (approximately $15 million) IPO in November 2021. The IPO was fully subscribed by over 5,200 individual and institutional shareholders at AMD15,000 per share. It was the largest IPO in the history of Armenian capital markets, in its size and the number of shareholders attracted.
Since the February 1 start of trading, over 1,600 shares of ACBA Bank traded, making it the most active stock on AMX. The trading price range has been in AMD15,950 to AMD16,400 per share, indicating 6.3% to 9.3% market price growth from the AMD15,000 per share IPO in November 2021. After listing the shares of ACBA Bank, Dimension investment company has been successfully providing the services of a market maker, constantly providing two-way quotations, ensuring the liquidity of shares in the secondary market.
The market maker is one of the most important players in the capital market. It carries out and concludes transactions in accordance with the rules of the Exchange.
In addition to serving as a sole market maker Dimension’s equity analyses, institutional sales, and block trading professionals will facilitate ACBA Bank shares trading. Dimension will regularly publish research on ACBA Bank common stocks offering information to assess and evaluate ACBA Bank shares as an investment.
"Dimension effectively carries out all the necessary operations to organize a market maker, enabling investors to buy or sell shares at any time," said Mikayel Margaryan, CEO of "Dimension" CJSC.
"Now any individual or legal entity has the opportunity to purchase a share of ACBA Bank from the Armenian Securities Exchange. By providing such an opportunity, we are creating a platform for investing in the Armenian economy. I think the path we have chosen is one of the best ways to secure investments in Armenia," said Hakob Andreasyan, CEO of ACBA Bank. Shares give investors the opportunity to diversify investments and can provide dividends and capital gain.