Ուրախ ենք հայտնել, որ Դայմենշն ներդրումային ընկերությունը տեղաբաշխել է ՖԻՆՔԱ ՈՒՎԿ-ի դրամային անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը ընդամենը մեկ օրվա ընթացքում։
☑️Հայաստանի ֆոնդային բորսայում 2024 թ-ի նոյեմբերի 27-ին տեղի ունեցած աճուրդի ընթացքում հայտարարված և ամբողջովին տեղաբաշխված պարտատոմսերի ծավալը կազմել է՝ 728 մլն դրամ, իսկ պահանջարկը՝ ավելի քան 1.03 մլրդ դրամ: Աճուրդի միջին կշռված գնի եկամտաբերությունը կազմել է 11.5906%, իսկ արժեկտրոնի տարեկան եկամտաբերությունը՝ 11․75% :
Նման ցուցանիշը փաստում է թողարկողի՝ «Ֆինքա» ՈւՎԿ ՓԲԸ-ի պարտատոմսերի նկատմամբ վստահության բարձր մակարդակի մասին:
Թողարկումների հիմնական պայմանները և ՀՀ ԿԲ նախագահի 11.11.2024թ-ի թիվ 1/431 Ա որոշմամբ գրանցված «ՖԻՆՔԱ» ՈՒՎԿ ՓԲԸ-ի ծրագրային ազդագիրը կարելի է գտնել ՖԻՆՔԱ-ի և Դայմենշնի պաշտոնական կայքերում:

Dimension Investments has successfully completed the allocation of Finca UCO CJSC’s AMD-denominated coupon bonds in just one day.
We are delighted to announce that Dimension Investments has successfully completed the allocation of Finca UCO CJSC’s AMD-denominated coupon bonds in just one day.
☑️During the auction held on November 27, 2024, at Armenia Stock Exchange, the announced and fully allocated volume amounted to 728 million AMD, while the demand was over 1.03 billion AMD. The weighted average price yield is 11.5906%, the annual coupon yield of the bond is 11.75%.
This outcome reflects the strong level of trust in the bonds issued by FINCA Armenia.
To learn more about the auction results, you can visit the following link.
To learn more about the terms of issue and program prospectus registered by the decision of the Chairman of the Central Bank of the Republic of Armenia No. 1/431 A of 11.11.2024, you can visit Dimension Investments’ and FINCA Armenia’s official websites.