2025թ․-ի Ապրիլի 11-ին տեղի ունեցավ «Քրաուդֆանդինգ ֆորմուլա» ՍՊԸ-ի պարտատոմսերի բորսայական զանգի հնչեցման արարողությունը։
2025թ․-ի ապրիլի 7-ին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում (AMX) պաշտոնապես ցուցակվել են Հայաստանում նորարարությունների և ներդրումային ոչ ստանդարտ լուծումների առաջատար ընկերություններից մեկի՝ «Քրաուդֆանդինգ Ֆորմուլա» ՍՊԸ (TCF) -ի պարտատոմսերը։
«Դայմենշն» ՓԲԸ-ն` որպես «Քրաուդֆանդինգ ֆորմուլա» ՍՊԸ -ի պարտատոմսերի տեղաբաշխող, ևս ներկա է գտնվել զանգի հնչեցման արարողությանը։
Նշենք, որ «Քրաուդֆանդինգ Ֆորմուլա» ՍՊԸ (TCF)-ը, որպես հայտնի միջազգային մարքեթինգային գործակալություն, իր տեսակի մեջ առաջինն է Հայաստանում, որ թողարկել է պարտատոմսեր։
«Մեծ ոգևորությամբ հայտարարում ենք, որ «Քրաուդֆանդինգ Ֆորմուլա» ՍՊԸ-ի պարտատոմսերը պաշտոնապես ցուցակվել են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում։ Մենք պարտատոմսերի տեղաբաշխումն ավարտեցինք նախատեսված ժամկետից շատ ավելի շուտ, սակայն պահանջարկը մեծ էր և պոտենցիալ ներդրողներ եղան, որ չհասցրեցին ձեռք բերել դրանք։ Ցուցակումը նրանց կընձեռի նման հնարավորություն։» - նշել է «Քրաուդֆանդինգ ֆորմուլա» ՍՊԸ-ի տնօրեն և համահիմնադիր Նարեկ Վարդանյանը։
Զանգի հնչեցման արարողության ավանդույթը գալիս է 19-րդ դարից և ազդարարում է կարևոր իրադարձություններն (օրինակ՝ արժեթղթերի ցուցակումը) աշխարհի տարբեր անկյուններում գտնվող բորսաներում։
«Դայմենշն ներդրումային ընկերությունը շատ ուրախ է աջակցել «Քրաուդֆանդինգ ֆորմուլա» ընկերության մուտքը արդեն ՀՀ կապիտալի շուկա:
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումն իրականացվել է 2025 թվականի հունվարի 7-ից փետրվարի 24-ը ընկած ժամանակահատվածում՝ Դայմենշն ներդրումային ընկերության միջոցով։
Պարտատոմսերի թողարկման նպատակն է ապահովել եվրոպական և ամերիկյան հայտնի բրենդների ապրանքատեսականանու ընդլայնումը առավել մատչելի գներով։
Ընդհանուր 400 մլն ՀՀ դրամ ծավալով «Քրաուդֆանդինգ Ֆորմուլա» ՍՊԸ-ը պարտատոմսերը ցուցակվել են բորսայի պարտատոմսերի երկրորդային (Bbond) հարթայում։
Ապրիլի 8-ին «Քրաուդֆանդինգ Ֆորմուլա» ՍՊԸ-ի պարտատոմսերի շուկա ստեղծողի կարգավիճակ է շնորհվել «Ինեկոբանկ» ՓԲԸ-ին։

On April 11, 2025, the bell-ringing ceremony was held to mark the listing of bonds issued by The Crowdfunding Formula LLC (TCF) on the Armenian Stock Exchange (AMX).
On April 7, 2025, the bonds of The Crowdfunding Formula LLC (TCF), one of Armenia’s leading companies in innovation and non-traditional investment solutions, were officially listed on the Armenian Stock Exchange (AMX).
Dimension CJSC, as The Crowdfunding Formula LLC (TCF)’s underwriter, was also present at the Bell Ringing Ceremony.
The Crowdfunding Formula LLC (TCF), a well-known international marketing agency, is the first of its kind in Armenia to issue bonds.
"We are thrilled to announce the official listing of TCF’s bonds on the Armenia Stock Exchange. We completed the bond placement ahead of schedule due to strong demand, with many potential investors unable to participate. The listing now provides them an opportunity to acquire bonds." - stated Narek Vardanyan, Director and Co-Founder of The Crowdfunding Formula․
The Bell Ringing Ceremony's tradition dates back to the 19th century, marking important events (for example, the listing of securities) on Securities Exchanges around the world.
Through this bond issuance, TCF aims not only to diversify its funding sources but also to provide new opportunities for local investors.
TCF bonds, with a total nominal value of AMD 400 million, have been listed on the exchange’s secondary bond market (Bbond).
On April 8, Inecobank CJSC was granted the status of market maker for The Crowdfunding Formula LLC’s bonds.
The allocation of the bonds took place between January 7 and February 24, 2025, and was carried out by Dimension Investments․
Dimension Investments is very pleased to support The Crowdfunding Formula LLC (TCF) in entering the Armenian capital market.